Реєстрація компаній за кордоном

Всі ці варіанти згідно законодавства України розглядаються як внесення інвестицій за кордон, що підлягає ліцензуванню згідно законодавства України.

Для здійснення грошових інвестицій необхідно отримати ліцензію НБУ. Порядок її отримання та перелік необхідних документів передбачений в Інструкції НБУ "Про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон". Отримання відповідної ліцензії може зайняти у вас багато часу і грошових витрат на оплату державних мит.

Тому багато хто використовує номінальний сервіс.

Номінальний сервіс потрібен в таких ситуаціях:

  • Зберегти анонімність володіння: у більшості країн відкритий реєстр власників компаній, що при бажанні дозволить легко дізнатися про придбання вами корпоративних прав за кордоном;
  • Якщо в країні реєстрації компанії є вимоги щодо резидентності директора або акціонера.

Номінальний сервіс - це призначення на офіційні посади в компанії (директор, президент, секретар) або в якості акціонерів компанії номінальних фізичних або юридичних осіб.

Щоб убезпечити себе сторони підписують такі документи:

  • Трастову угоду - документ, згідно з яким номінальний акціонер передає фактичному власнику право отримувати дохід від діяльності компанії, право голосу при вирішенні питань діяльності компанії, право розпоряджатися часткою в статутному капіталі компанії. Відповідно до даного документа номінальний акціонерів не вправі вчиняти будь-яких дій з акціями та брати участь у діяльності компанії без письмової вказівки фактичного власника;
  • Indemnity letter - гарантійний лист, що звільняє від матеріальної відповідальності номінального директора;
  • Director resignation letter - документ з відкритою датою про звільнення директора. Цей документ дозволяє контролювати номінального директора і відправити його у відставку в будь-який момент.

У разі, якщо ви не проти того, щоб стати власником вже зареєстрованої компанії, ви можете придбати таку компанію згідно з договором купівлі-продажу корпоративних прав, який допоможе оформити юридична компанія.

Купівля корпоративних прав іноземної компанії згідно з українським законодавством також прирівнюється до здійснення грошових інвестицій, для здійснення яких необхідно отримувати ліцензію НБУ.

Але якщо ви все-таки хочете уникнути процедури отримання ліцензії, ви можете скористатися варіантом придбання вже зареєстрованої компанії згідно з договором дарування.

95% набувачів компаній користуються саме таким способом.

Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", індивідуальні ліцензії не потрібні у випадках, коли цінні папери чи інші корпоративні права отримані фізичними особами-резидентами в подарунок або в спадщину.

Все, що від вас буде потрібно на території України це вказати про отримані в дар корпоративних правах у щорічній податковій декларації. Ставка прибуткового податку, що сплачується при отриманні від нерезидента подарунка у вигляді акцій становить 15%. А також звітувати про доходи, отримані від інвестиційної діяльності в щорічній декларації про доходи до податкової інспекції за місцем реєстрації.

Якщо ж платник податків подасть декларацію з неточними даними і податкові органи виявлять даний факт, то платник податку понесе фінансову відповідальність, яка передбачена Податковим кодексом. 

Відкриття представництва

Представництво не є самостійною юридичною особою, воно діє від імені юридичної особи і представляє його інтереси за межами місцезнаходження юридичної особи.

Відкриття представництва резидента України за кордоном розглядається як здійснення майнових інвестицій. Для здійснення майнових інвестицій необхідна ліцензія Міністерства економіки України. Порядок її отримання та перелік документів передбачено в Постанові КМУ "Про затвердження Положення про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення резидентами майнових інвестицій за межами України і Положення про порядок контролю та звітності щодо використання майнових цінностей, інвестованих за межі України".

Також відомості про відкриття представництва або філії вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб на території України, і приховати факт відкриття практично неможливо.

Здійснення резидентами України інвестицій за кордон без отримання ліцензії тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України. За здійсненням іноземних інвестицій за кордон без отримання ліцензії встановлюється відповідальність у вигляді штрафу в сумі, еквівалентній сумі інвестиції, перерахованої у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день інвестиції за кордон.

При визначенні правового статусу представництва, переліку документів, що визначають його діяльність, порядку реєстрації представництва за місцем створення необхідно керуватися законами країни місцезнаходження представництва. Щоб виключити при цьому помилки, рекомендується скористатися юридичними послугами.